Sejny i okolice 2014

            Ziemia sejneńska to urokliwy zakątek na mapie Polski. Fauna i flora krzyżują się tu z wielokulturowością, tworząc ciekawy teren, który chętnie jest odwiedzany przez licznych turystów. Cechą szczególną tego regionu jest naturalne środowisko, 103 jeziora w strefie ciszy, czyste powietrze (25 razy mniej zanieczyszczone od średniej kraju), oraz część Puszczy Augustowskiej tworzą doskonałe warunki do zdrowego odpoczynku i uprawiania sportów.

            Historia miasta Sejny sięga aż roku 1552 kiedy to król Zygmunt I Stary nadał ją kniaziowi Wiśniowieckiemu. Później ziemia przeszła w ręce Jerzego Grodzińskiego, założyciela miasta, który w roku 1593 założył miasteczko Juriewo, jednak nazwa ta się nie przyjęła. Miasteczko Tag Heuer Carrera Replica nazwano Sejny od nazwy rzeki, która przepływała przez nie, zaś obecna nazwa rzeki związane jest z legendą o Marysze, której łzy tęsknoty za ukochanym będącym na wojnie utworzyły rzekę, która to od niej wywodzi swoją nazwę – Marycha. Po śmierci fundatora miasto przeszło pod opiekę zakonu dominikanów, dzięki któremu zaczęło się rozwijać, powstała obecna bazylika czy klasztor, który po kasacie zakonu w 1812 roku służył lokalnej społeczności jako szkoła - Gimnazjum im. św. Kazimierza, w której kształcił się min. Szymon Konarski. Zaś uczył w niej bł. ks Michał Piaszczyński. W latach 1818 – 1925 Sejny były stolicą biskupstwa Sejneńsko – Augustowskiego.

            Dowodem na wielokulturowość Sejn Jest Biała Synagoga, w której przed wojną modlili się żydzi, którzy do miasta zostali sprowadzeni przez dominikanów. Z początkiem II wojny światowej żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Kolejnym dowodem jest kościół św. Jerzego, który kiedyś był zborem protestantów zamieszkujących sejneńszczyznę. W okolicach Sejn można również natrafić na cmentarze staroobrzędowców czy moleny. We wsi Oszkinie można zwiedzić odtworzoną osadę jaćwieską.

            Historię i wielokulturowość Sejn i okolic można obejrzeć w Muzeum Ziemi Sejneńskiej w pałacu biskupim, klasztorze podominikańskim oraz w synagodze, gdzie obecnie odbywają się spektakle i koncerty organizowane prze Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów.

            Ciekawej muzyki można posłuchać w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. W czerwcu przez Sejny przechodzi korowód teatrów dziecięcych i młodzieżowych, które występują na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Baltic – Satelid w którym biorą udział teatry z całej Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji. W lipcu odbywa się Ogólnopolski Przegląd Kabaretów o Statuetkę „Złote Jajo Sejneńskiego Tura” oraz Jarmark Dominikański.

            Sejny oprócz przyrody i kultury, która jest bardzo ciekawa, są doskonałą bazą wypadową na wycieczki do Wilna, Trok, Druskiennik czy Wigier.